Home / Altcoin Haberleri / İran Kripto Para Kullandı

İran Kripto Para Kullandı

İran’dan bir haber ajansı, Tahran’ın ilk defa kripto para kullanarak ithalat siparişi gerçekleştirdiği haberini verdi. Bu hamle İran’ın, ekonomisine ağır zarar veren Amerika Birleşik Devletleri yaptırımlarından bir kaçış yolu elde etmesini sağlayabilir.10 milyon dolar değerindeki ithalat siparişi Tahran’ın, doların hakim olduğu küresel finansal sistemin etrafından dolaşarak dijital varlıklar kanalı ile ticaret yapmasına imkan veren ilk adım niteliği taşıyor.

Alınan bilgide, ithalat işleminde hangi kripto para biriminin kullanıldığı açıklanmadı.

İran’ın Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı’ndan bir yetkili sosyal ağ Twitter üzerinden, eylül sonu itibarı ile kripto para birimlerinin ve akıllı kontratların, hedeflenen ülkelerle dış ticarette yaygın şekilde kullanılacağını açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri; bankacılık, taşımacılık ve petrol sektöründe ithalat yasağı da dahil olmak üzere İran’a neredeyse tam bir ekonomik ambargo uyguluyor.

Geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırma, dünyadaki kripto madenciliğinin yüzde 4,5’inin, ülkedeki düşük elektrik maliyeti sayesinde İran’da yapıldığını ortaya koymuştu. Kripto madenciliği, İran’ın ithalatta kullanabileceği ve yaptırımların etkisini hafifletebileceği yüz milyonlarca dolar kazanmasına katkı sağlayabilir.

2015 Nükleer Anlaşması kapsamında İran, nükleer programını kısıtlamış, bunun karşılığında Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler yaptırımlarından muaf tutulmuştu fakat bir önceki Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’un 2018 yılında anlaşmadan çekilerek İran’a yeniden ağır yaptırımlar başlatmasından yaklaşık bir yıl sonra Tahran da kısıtlamaları ihlal etmeye başlamıştı.

About iga

Check Also

Kripto Piyasasını Sarsan Dolandırıcılık

Altcoin Haberleri – Kripto para piyasasını sarsan 568 milyon dolar değerindeki büyük dolandırıcılık! Detaylar haberin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.