Home / Altcoin Haberleri / Eski Coinbase Yöneticisine Tutuklama

Eski Coinbase Yöneticisine Tutuklama

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı ve ABD Menkul Kıymetler Borsa Komisyonu’nun (SEC) aktardıklarına göre 3 kişi, içeriden bilgi sızdırarak kripto para piyasalarında işlem yaptıkları gerekçesi ile tutuklandı.New York Güney Bölgesi Başsavcısı Damian Williams, eski Coinbase yöneticisi olan İshan Wahi, kardeşi Nikhil Wahi ve arkadaşı Sameer Ramani’ye, internet dolandırıcılığı yapmak ve içeriden bilgi sızdırmak suretiyle kripto para işlemlerinde sahtekarlık yapmak suçlarıyla dava açtı.

Savcılık söz konusu çalışanların, gizli Coinbase kaynaklı bilgilere dayanarak, Coinbase borsasında listelenecek olan kripto paralar ile ilgili önceden bilgi sahibi olarak işlem yaptıklarını öne sürdü.

SEC’nin yaptığı açıklamada, farklı zamanlarda yapılan işlemlerde kullanılan varlıkların en az 9 tanesinin “tahvil” olduğu belirtildi. Verilen kararlar doğrultusunda SEC’nin bazı kripto paraların düzenlenmesine daha kapsamlı bakabileceği öne sürülüyor.

Yapılan açıklamada genel olarak, SEC’nin işinin tahvillerin mevzuatını saptamak olduğu ve korunması yönünde olduğundan bahsedilirken ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun ise para takasını düzenlemek ile yükümlü olduğu belirtildi.

Coinbase baş hukuk müşaviri Paul Grewal, Perşembe günü paylaştığı blog yazısında, firmanın bu varlıkların tahvil olduğunu reddettiğini ifade ederken; Coinbase, platformunda tahvilleri listelemiyor, nokta, dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada Ishan Wahi’nin Coinbase Güvenlik Departmanı ile yapacağı bir görüşme öncesi Hindistan’a kaçma girişiminde bulunduğu fakat kaçışının kolluk kuvvetlerince engellendiği kaydedildi.

Ishan Williams yaptığı açıklamada, bugünkü suçlamaların geleceğe yönelik bir hatırlatıcı olduğunu ve Web3’ün bile kanunsuz bir bölge olmadığını ifade etti.

“Mesajımız net, dolandırıcılık dolandırıcılıktır, blok zincir ya da Wall Street üzerinden olması fark yaratmaz, New York Güney Bölgesi Başsavcılığı nerede olduklarına bakmadan, dolandırıcıları adalete teslim etmeye devam edecek, dedi.

İshan Wahi ve Nikhil Wahi perşembe sabahı Seattle’de tutuklanırken, Ramani’ye dair henüz bir ipucuna rastlanmadı.

About iga

Check Also

Kripto Piyasasını Sarsan Dolandırıcılık

Altcoin Haberleri – Kripto para piyasasını sarsan 568 milyon dolar değerindeki büyük dolandırıcılık! Detaylar haberin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.