Home / Altcoin Haberleri / Ölü Coin Sayısı Artıyor

Ölü Coin Sayısı Artıyor

Altcoin Haberleri – Kripto para piyasasının kontrolsüz büyümesinden kaynaklı ölü coin sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor!

Doç. Dr. Serhat Yüksel, ölü coin’lerin kripto piyasasının kontrolsüz büyümesinden kaynaklandığını belirterek; Ölü coin sayısının azaltılabilmesine yönelik gerekli tedbirlerin alınması hayati önem taşımaktadır, dedi.

Edinilen bilgiye göre dünyada şu anda 10 bin 272 adet aktif olarak kullanılan kripto para birimi bulunuyor ve ölü coin’lerin sayısı da 1700’ü geçmiş durumda.

İstanbul Medipol Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serhat Yüksel, yaptığı açıklamada; ölü coin’lerin artık var olmayan kripto paraları ifade ettiğini belirtti.

Kripto paraların ölü coin haline gelmesinin pek çok sebebinin olduğunun altını çizen Yüksel; Öncelikle, kripto paraları geliştiren kurumlar finansal ya da teknik açıdan başarısız olabilirler. Bu durum da kripto paraların zarar etmesine neden olacaktı. Bunların yanı sıra, bu kripto ürünlerini geliştiren kişiler projeyi bıraktığı için de ortaya çıkardıkları coin’ler ölmüş olabilir, dedi.

Bu hususlara ilaveten, kripto paralar dolandırıcılık nedeniyle de ölü coin haline gelebilir. Başka bir ifadeyle kripto paralar insanları dolandırmak amacıyla kötü niyetli kişiler tarafından oluşturulmuş olabilirler. Belirtilen bu sebepler, kripto paraların ölü coin haline gelmesine sebebiyet vermektedir.

Ölü coin’ler faaliyetlerine devam etmedikleri için bu coin’lere sahip olanlar zarar ediyorlar. Dolayısıyla ölü coin sayısının azaltılabilmesine yönelik gerekli tedbirlerin alınması hayati önem arz etmektedir.

Ölü Coin Sayısını Kripto Para Piyasasının Kontrolsüz Büyümesi Arttırıyor

Yüksel, özellikle son zamanlarda kripto piyasasının inanılmaz şekilde büyüdüğüne dikkati çekerek, birçok bilim insanının bu hususun problem yaratacağını daha önceden ifade ettiğini ve politika yapıcıları gerekli tedbirleri almaları konularında uyardıklarının altını çizdi.

Uyarılara rağmen şu ana kadar herhangi bir tedbirin alınmadığını ifade eden Yüksel, bu durumun da ölü coin’lerin sayılarının trajik bir şekilde artmasına yol açtığını belirtti.

Yüksel; Özetle, kripto para piyasasının kontrolsüzce büyümesi bu problemin ortaya çıkmasına sebebiyet vermiştir. Burada en fazla eleştirdiğim konu ise insanların kısa sürede emek vermeden para kazanma isteğinden dolayı yanlış adımlar izlemesidir. Bu durum kripto paraların da bu amaçla kullanılmasına neden olmuştur, dedi.

Sonuç olarak, kripto paraların sayıları özellikle son yıllarda radikal bir şekilde artmıştır. Buna karşın, kontrolsüz bir şekilde artan kripto paraların içerisinde finansal açıdan karlı olmayanların da sayısı artmıştır. Bunun neticesinde insanlar çok daha fazla kaybetmeye başlamışlardır.

Yüksel, kripto paraların finans sektörü için devrim niteliğinde bir gelişme olduğunu vurgulayarak, kripto ürünlerin gelecekte de finans sektöründe çok önemli role sahip olacağını belirtti.

Önemli olanın kripto paraların finans sektörüne getirdiği yararlara odaklanmak olduğunu anlatan Yüksel; Bu durum finans sektörünün daha etkin bir biçimde faaliyet göstermesine katkı sağlayacaktır. Bu sayede ülke ekonomileri de daha sağlam bir şekilde gelişme gösterebilecektir, dedi.

Kripto Paralar Spekülatif Gelir Kaynağı Olarak Görülmemelidir

Yüksel, kripto paraların spekülatif gelir kaynağı olarak görülmemesi gerektiğinin altını çizerek; Diğer bir deyişle, kripto paralar düşük fiyattan alınıp yüksek fiyata satılarak kısa yoldan yüksek kar elde edilen araçlar olarak görülmemelidir. Bu durum insanların çok yüksek miktarlarda zarar etmelerine neden olabilir. Öte yandan, ölü coin sayısının artması da bu ürünlerin imajını olumsuz yönde etkilemektedir. Kripto paraların insanların gözünde zarar edilen ürünler olarak görülmesi bu ürünlerin yararlarına da gölge düşürecektir. Bu çerçevede, kripto paraların kontrolsüz bir şekilde büyümesinin önüne geçilmelidir. Bu bağlamda, ülkelerin bu problemin çözümüne yönelik acilen önlemler almaları önem arz etmektedir. Etkin bir denetim mekanizmasının oluşması, bu sürecin daha başarılı bir şekilde yönetilebilmesine katkı sağlayacaktır. Bu mekanizma sayesinde her isteyen kripto para üretemeyecek. Böylece, kalitesi düşük kripto ürünlerin ortaya çıkmasına mani olunmuş olacak. Bu durum da ileride ölü coin’lerin meydana gelme ihtimalini düşürecektir, dedi.

About iga

Check Also

Kripto Piyasasını Sarsan Dolandırıcılık

Altcoin Haberleri – Kripto para piyasasını sarsan 568 milyon dolar değerindeki büyük dolandırıcılık! Detaylar haberin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.