Home / Altcoin Haberleri / Kripto Piyasasında Salgın Hastalığın Sonu

Kripto Piyasasında Salgın Hastalığın Sonu

Dünya ekonomisi çok zorlu bir süreçten geçiyor. Tarihi seviyelere ulaşan enflasyon, yükselen faiz oranları, başta Fed olmak üzere merkez bankalarının finansal daralma politikaları, enerji krizi ve Rusya-Ukrayna Savaşı’nın bu tabloyu daha da körüklemesi tüm piyasaları alt üst ederken, en büyük hasarı yüksek riskli varlıklar olan kripto paralar aldı. Ekosistemin önemli oyuncularından Terra Luna–UST çöküşü ile başlayan, Celsius ve 3AC (Three Arrows Capital) ile devam eden süreç, kripto para dünyasının içsel krizlerinin de dahil olması ile yatırımcıları büyük kayıplara uğrattı. Bu gelişmeler piyasalara olan güveni ciddi şekilde sarsmış durumda.Şimdi akıllarda birçok soru var. Geleceğin finans sistemini inşa etme iddiasıyla yola çıkan kripto para dünyası bu, krizi atlatabilecek mi yoksa yolun sonuna mı gelindi; kripto dünyasında ayı piyasası sona eriyor mu yoksa düşüş devam edecek mi; UST çöküşünden sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde beklenen düzenlemeler ne zaman gelecek ve piyasalara yansıması nasıl olacak?
Tüm bu soruların yanıtını blok zincir ve kripto para dünyasının en önemli isimlerinden Ava Labs Kurucusu ve CEO’su Prof. Dr. Emin Gün Sirer ile aradık.

3AC’nin, batarken ellerindeki tüm kripto parayı satması piyasayı etkiledi!

Emin Gün Sirer, verdiği röportajda; ekosistemin önemli oyuncularından Terra’nın batışı ve Celsius ve 3AC ile devam eden süreci bir salgın hastalığa benzeterek; BlockFi’ın kurtarılması ile salgın hastalık olarak tabir ettiği sürecin bittiğini ifade etti. Dünyanın makro konjonktürde büyük bir daralma yaşandığını vurgulayan Profesör Doktor Emin Gün Sirer, bunun bilerek yaşatıldığını, bu süreçte gayrimenkul hariç her türlü varlığın fiyatının düştüğünün altını çiziyor. Hem geleneksel piyasalarda hem de kripto para piyasalarında çok ciddi düşüşler yaşandığını belirten Doktor Sirer’e göre bu kadar büyük bir daralmanın yaşandığı ortamda finansal durumu güçlü olmayan aktörler zorluklar yaşamaya başladı.

Emin Gün Sirer, açıklamalarının devamında; zincirleme bir satışın başladığını ve o satış başladıktan sonra kimi ne kadar etkileyeceğinin tamamen projelerin dışında olduğunu belirtiyor. Örneğin; Three Arrows Capital, Terra ile çok fazla ilişkili bir fondu. Aynı zamanda Avalanche’yi de çok seven bir fon olarak biliniyor. Maalesef Terra battıktan sonra Three Arrows Capital’in de batması ve batarken de ellerindeki her türlü varlığı satması tüm piyasayı düşürdü. Three Arrows Capital, ciddi bir Bitcoin, Ethreum ve Avax yatırımcısıydı. Bu üç kripto para biriminde de düşüşler yaşandı. Prof. Dr. Sirer, bu durumun geleneksel finans camiasında da karşılaşılan bir durum olduğunun da altını çizdi.

About iga

Check Also

Kripto Piyasasını Sarsan Dolandırıcılık

Altcoin Haberleri – Kripto para piyasasını sarsan 568 milyon dolar değerindeki büyük dolandırıcılık! Detaylar haberin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.