Home / Altcoin Haberleri / Bitcoin BTC Nedir

Bitcoin BTC Nedir

Altcoin Haberleri – Bitcoin (BTC) nedir? Bitcoin’in kaynağı nedir? Bitcoin güvenilir mi? Tüm bu soruların cevapları bu yazıda…

UYARI: Bu sitede gördüğünüz hiçbir haber, bilgi ya da duyuru, yatırım tavsiyesi değildir!

2008 yılında yaşanan krizin ardından Satoshi Nakamato olarak bilinen kişi veya kişiler, uçtan uca elektronik ödeme sistemi olarak tanımlanan Bitcoin’e dair teknik yazılarını yayımladılar. Böylece Bitcoin merkezi olmayan bir kripto para haline getirilmiş, üçüncül müdahalelere karşı korumalı kripto para birimi olarak ortaya çıktı. 2009 yılında halka açık durumda olan bir ağ olarak kullanıma sunuldu. Bitcoin, kullanıma sunulmasından sonra ilk başarılı kripto para olarak “birinci nesil blok zinciri” olarak adlandırıldı.

Dağınık yapısından ötürü çok kısa bir sürede günümüz finansal düzenine karşı yükselişe geçti. Bitcoin ağına giren işlemlerin takip edilmesi mümkün iken, işlemi gerçekleştiren kişinin kim olduğunu bulmanın mümkünatı yoktur. Bitcoin Blok Zincir ağında onaylanan işlemler, zincir yapısından dolayı geri döndürülemez ve bu işlemler değiştirilemez.

Herhangi bir düzenlemeye veya denetime tabii tutulamamasından dolayı Bitcoin’in değeri sıfır noktasından, binlerce dolar seviyelerine kadar ulaşmıştır. Bitcoin’in yükselmesinden sonra pek çok kripto para birimi daha sahneye çıkmıştır. Bitcoin’in yükselmesini fırsat görüp ondan sonra ortaya çıkan diğer tüm para birimlerine alternatif coin denmekte, kısaca alt coin olarak tanımlanmaktadır. Alternatif kripto para birimleri oluşturulurken çeşitli noktalarda farklı özelliklere sahip olarak rekabet avantajından yararlanılmış ve yeni market tipleri ortaya çıkmıştır. Bu farklılıklara üretilebilecek maksimum para miktarı, algoritma, blok zincir alt türleri örnek olarak verilebilir.

Bitcoin blok zincir platformunda üretilebilecek maksimum Bitcoin miktarı 21 milyon adettir. Bitcoin’in uçtan uca, adresten adrese transfer imkanı sunmanın yanı sıra blok üretim süresi yaklaşık 10 dakikadır.

Bitcoin adresleri, işlem yapan şahısların platform üzerindeki kimlikleridir. Bu kimlikler, işlemi yapan şahısla ilişkilendirilemezler ve bu adreslerin anahtarları kaybedildiğinde adresler üzerinde hak iddia edilemez.

Bitcoin’in Kaynağı Nedir

Bitcoin’in, herhangi bir ülkeye, devlete, kişiye, kuruma ya da merkez bankasına bağlılığı söz konusu değildir. Geleneksel paralarda olduğu gibi karşılığında altın gibi herhangi bir değerli maden söz konusu değildir. Fiziksel olarak basılan bir para birimi değildir. Bitcoin tamamen sanal olarak üretilen ve temelinde matematik formülü yer alan bir sistemdir. Bu matematik formülü herkese açıktır ve arzu eden herkes bu sisteme dahil olabilir. Bitcoin madenci sistemine dahil olan her birey sistemin güvenliğini garanti altına almış olur.

Bitcoin Güvenilir Mi

Bitcoin’in belli bir protokole bağlı olması sayesinde yaptığınız bütün işlemler baştan sona şifrelenir. Şifrelenen zincir üzerindeki bütün işlemler kaydedilir. Cüzdan bilgilerinizi kaybetmeniz ya da bilgisayarınızın korsan saldırıya uğraması gibi kullanıcı hataları dışında, sistemin güvenlik konusunda hiçbir açığı söz konusu değildir.

Bir Bitcoin değerinin iki defa satışa sunulmasını önleyen sistem sayesinde, kullanıcıların haberi olmadan hileli bir gönderim işleminin gerçekleşmesine müsaade edilmemektedir.

Belli bir merkezinin olmaması ve bütün işlemlerin farklı bilgisayarlar üzerinden onay alması gerekliliği Bitcoin sistemini güvenli yapan bir etkendir.

About iga

Check Also

Kripto Piyasasını Sarsan Dolandırıcılık

Altcoin Haberleri – Kripto para piyasasını sarsan 568 milyon dolar değerindeki büyük dolandırıcılık! Detaylar haberin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.