Home / Altcoin Haberleri / Uniswap Coin Nedir

Uniswap Coin Nedir

Uniswap (UNI), merkezi olmayan bir bir değişim sistemidir. DeFi projeleri arasında bilinen merkezi olmayan borsa yapılarından biridir. Uniswap (UNI) temelde ERC-20 token’larının değişimini akıllı sözleşmeler üzerinden bir merkez ya da yönetici bulundurmadan yapılabilen bir protokoldür.

Uniswap sisteminde bulunan havuzlarda token’lerin alışverişine imkan sağlayan akıllı sözleşmeler söz konusudur. Bu havuzlarda herhangi bir ERC-20 uyumlu bir token ile değişim sağlanabilmektedir.

Uniswap sistemi kullanıcılarının doğrudan cüzdanları üzerinden bu değişimleri yapabilmelerine olanak sağlamaktadır. Merkezi borsalardan ayrılan en önemli özelliği işlemlerin borsaya aktarımı sonrasında takası gibi işlemleri egale ederek doğrudan takası cüzdanınız ile yapabilmenizi sağlıyor.

UNI Token Nedir

UNI Token, Uniswap merkeziyetsiz borsasının yönetim aşamalarında söz sahibi olunmasını sağlayan bir yönetim Token’idir. Uniswap sistemi açık yazılım statüsünde bir protokoldür.

Merkezi olmayan Uniswap protokolü, sistem içi güncelleme ve değişimlerin yapılabilmesi amacıyla kullanıcı fikirlerini diğer kullanıcılara sunmaktadır. Kullanıcılar da sahip oldukları UNI Token vesilesiyle bu güncellemeler için oy kullanmaktadır. Güncelleme ya da değişim yalnızca oylama sonucuna göre yapılabilir.

UNI Token, takvimler 2018 yılını gösterdiğinde piyasaya sürüldü. DeFi projelerine karşı artan ilgi sayesinde UNI Token, 2020 yılında büyük oranda yükselişe geçmiştir.

UNI Token’in piyasada yer alan miktarı 202.417.054 UNI’dir. Uniswap piyasaya toplam 1 Milyar UNI sürmeyi planlamaktadır.

About iga

Check Also

Kripto Piyasasında Salgın Hastalığın Sonu

Altcoin Haberleri – Kripto piyasalarında salgın hastalığın sonu! Konu ile ilgili detaylar, haberin devamında… Blok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Recent Comments

Gösterilecek yorum yok.