Home / Altcoin Haberleri / Solana SOL Nedir

Solana SOL Nedir

Altcoin Haberleri – Solana (SOL) Nedir? Ne Zaman Çıktı? Güncel Fiyatı Nedir? Detaylar Yazının Devamında…

Solana (SOL), yüksek performanslı ve izne ihtiyacı olmayan bir blok zinciri uygulayan açık kaynaklı bir projedir. İşlemler ortalama 176 bayttan fazla değilse, merkezi bir veri tabanının standart bir gigabit ağında saniyede 710.000 işlemi gerçekleştirme potansiyeline sahiptir. Merkezileştirilmiş bir veritabanı aynı zamanda, İyimser Eşzamanlılık Kontrolü (Optimistic Concurrency Control) olarak bilinen dağıtılmış sistem tekniğini kullanarak bu işlem hızından büyük oranda ödün vermeden kendini çoğaltabilir ve yüksek kullanılabilirliği koruyabilmektedir.

Solana (SOL), farklı süreçlerin bağımsız olarak çalışmasına ve farklı işlevleri yerine getirmesine izin vererek dağıtılmış işlemlerin tüm amacıyla çelişiyor gibi görünse de dağıtılmış bir sistem gerçekten tek bir sistem ise süreçlerin bir şekilde senkronize edilmesi gerekmektedir.

Kavramsal olarak, süreçleri senkronize etmenin en kolay yöntemi, hepsinin aynı anda aynı şeyi yapmasını sağlamaktır. Bu sebeple Solana (SOL) gerekli senkronizasyonu gerçekleştiren bir çekirdeği uygulamak için kullanılmaktadır. İşlemler, zamanlarının sadece küçük bir bölümünü eşitleme çekirdeğini yürütmek için harcayabilmektedirler; zamanın geri kalanında bağımsız olarak da çalışabilmektedirler. Örneğin; farklı dosyalara erişmek gibi. Bu durum, hata toleransının gerekli olmadığı durumlarda bile savunulan bir yaklaşım şeklidir.

Yöntemin temel düzeydeki kolaylığı, sistemin kesin özelliklerini anlamayı kolaylaştırır; bir başka deyişle sistemin hataya ne kadar dayanıklı olduğunu bilmek için çok önemlidir. Ayrıca, Bitcoin’de ilk günden beri var olan bir mekanizma kullanılarak uygulanabilmesi mümkün gözükmektedir. nLocktime olarak isimlendirilen Bitcoin özelliği, zaman damgası yerine blok yüksekliğini kullanarak işlemleri sonradan tarihlendirmek için kullanılabilmektedir.

Solana’da (SOL), hesap defterini kontrol etmek ve fikir birliğini koordine etmek için çok daha ayrıntılı, doğrulanabilir bir gecikme işlevi olan SHA 256 hash zinciri kullanılmaktadır. Bu hash zinciriyle İyimser Eşzamanlılık Kontrolünü (Optimistic Concurrency Control) uygulanmakta ve şu anda teorik olarak saniyede 710.000 işlem sınırına doğru ilerleme kaydetmektedir.

Solana, merkezi olmayan finans (Decentralized Finance) çözümleri sağlamak için blok zinciri (blockchain) teknolojisinin izinsiz doğasına dayanan, oldukça işlevsel bir açık kaynak projesi olarak bilinmektedir. Projeyle ilgili fikir ve ilk çalışmalar 2017 yılında başlarken Solana (SOL), merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Solana Vakfı tarafından 2020 yılının mart ayında resmi olarak başlatılmıştır.

About iga

Check Also

Kripto Piyasasını Sarsan Dolandırıcılık

Altcoin Haberleri – Kripto para piyasasını sarsan 568 milyon dolar değerindeki büyük dolandırıcılık! Detaylar haberin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.