Home / Altcoin Haberleri / Binance Coin Nedir

Binance Coin Nedir

Binance Coin Nedir?” sorusunun cevabı kısaca “Binance Ekosistemine güç vermekte olan bir kripto para birimi…” şeklinde verilebilir. Binance Chain ve Binance Smart Chain’in yerel coin’i olarak da tanımlanabilir. BNB, birçok kullanım alanına sahiptir ve bu alanlar şöyle sıralanabilir:

UYARI: Bu web sitesinde gördüğünüz ya da göreceğiniz hiçbir bilgi, duyuru veya haber, yatırım tavsiyesi değildir! Uğrayabileceğiniz zararlardan ve maddi kayıplardan altcoin-haberleri.com sorumlu değildir.

 • Binance Borsasında Komisyon Ödemeleri
 • Binance DEX’te (Merkezi Olmayan Borsa) Komisyon Ödemeleri

 • Binance Chain’de İşlem Ücreti Ödemeleri
 • Binance Smart Chain’de İşlem Ücreti Ödemeleri

 • Hem Çevrimiçi Hem de Mağazadan Alım İşlemlerinde Ürün ve Hizmetler İçin Ödemeler (Örneğin; Binance Kart veya Binance Pay Kullanarak)

 • Binance Smart Chain Ekosisteminde Topluluk Hizmet Token’i (Örneğin; Oyunlar ve Dapp’ler)

 • Binance Launchpad’daki Token Satış İşlemlerine Katılma
 • Binance Charity’ye Bağışta Bulunma

 • Binance Liquid Swap’ta Likidite Sağlama

Binance Coin Nam-ı Diğer BNB Nedir

Binance Coin (BNB), Binance Borsası işleme açılmadan 11 gün önce, 26 Haziran ile 3 Temmuz 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen bir İlk Coin Arzı (ICO) ile hizmete sunulmuş bir kripto para birimidir. Kullanıma sunulduğunda fiyatı 2.700 BNB için 1 Ethereum ya da 20.000 BNB için 1 Bitcoin idi. BNB bir ICO (İlk Coin Arzı) ile kullanıma sunulmuş olsa da kullanıcılara Binance’nin karından pay alma hakkı tanımaz ve Binance’ye yapılmış bir yatırımı temsil etmez.
Binance Coin (BNB) ilk olarak Ethereum ağında çalışan bir ERC-20 token olarak toplam 200 milyon coin’lik bir arzla çıkarılmıştır. İlk Coin Arzında (ICO) 100 milyon BNB satışa sunulmuştur fakat Binance’nin hazinesinde tuttuğu Binance Coin’leri imha ettiği ve düzenli aralıklarla gerçekleştirilen yakım etkinlikleri nedeniyle şu anki toplam arz daha düşüktür.
İlk aşamada Ethereum tabanlı olsa da ERC-20 Binance Coin’ler daha sonra BEP-20 Binance Coin’ler ile 1’e 1 oranında takas edilmiştir. BEP-2 BNB, Binance Chain’in yerel coin’idir ve ana ağ lansmanı 18 Nisan 2019’da duyurulmuştur.
Binance, Eylül 2020’de Binance Chain’e paralel olarak çalışan bir blokzincir ağı olan Binance Smart Chain’i (BSC) faaliyete geçirmiştir. Bu da Binance Coin’i artık üç farklı formda bulabileceğiniz anlamına gelir:
 • Binance Chain’de BNB BEP-2.

 • Binance Smart Chain’de BNB BEP-20.

 • Ethereum ağında BNB ERC-20.

Binance Coin Ne İçin Kullanılır

Daha önce de söz ettiğimiz gibi BNB, Binance ekosisteminin hem içinde hem de dışında birçok kullanıma alanına sahiptir. Bu yüzden BNB’lerinizi nasıl kullanacağınıza kendiniz karar verebilirsiniz. Mesela; BNB’lerinizi seyahat harcamalarınızı karşılamak, sanal hediyeler almak ve çok daha fazlası için kullanabilirsiniz. Kullanıcılar tarafından seyahat masraflarını karşılamak, ürünler için ödeme yapmak, borç vermek, ödüller kazanmak, akıllı kontratlar yaratmak vb. gibi pek çok amaç için milyonlarca BNB kullanıldığını tahmin ediyoruz.

Birçok kişi BNB’yi işlem ücretlerini ödemek maksadıyla da kullanıyor. Sadece alım satım platformunda yaklaşık iki milyon kullanıcı, 127 milyardan fazla işlemde toplam 40 milyondan fazla BNB’yi komisyon ödemeleri için kullandı.

Nereden Binance Coin Temin Edebilirim

Binance Coin alım işlemlerinin çoğu ikincil piyasada gerçekleşir. Bu da Binance’nin resmi web sitesinde ve diğer kripto platformlarında BNB alım satımı yapabileceğiniz anlamına gelir.

About iga

Check Also

Kripto Piyasasını Sarsan Dolandırıcılık

Altcoin Haberleri – Kripto para piyasasını sarsan 568 milyon dolar değerindeki büyük dolandırıcılık! Detaylar haberin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.