Home / Altcoin Haberleri / DeFi Coin Nedir

DeFi Coin Nedir

DeFi Coin Nedir? Hangi Borsalardan Temin Edilir? DeFi Coin Ne Zaman Piyasaya Sürüldü? DeFi Coin Ne işe Yarar?

Kısaltmasının Türkçe karşılığı “Merkezsiz Finans” anlamına gelen DeFi, Ethereum adlı altcoin başta olmak üzere, herkese açık blok zincirlerinde yer alan eşler arasındaki finansal hizmetler için kullanılan çok kapsamlı geniş bir terimdir. Bitcoin ve Ethereum gibi belli bir merkeze ait olmayan ve önemli karar verici konumundaki herhangi bir otoritenin bulunmadığı sistemler DeFi kapsamında değerlendirilmektedir. Peki, tam olarak nedir buDeFi coin? Hangi borsalardan temin edilebilir? Bu ve buna benzer bütün detayları, bu yazımızda sizler için bir araya topladık.

DeFi, finans (finance) ve merkezi aidiyeti olmayan / merkezsiz (decentralized) kelimelerinden meydana gelen merkeziyetsiz finans işlemlerinin geneline verilen isimdir.

DeFi Coin Nedir?

DeFi, hiçbir merkeze ya da otoriteye bağlılığı söz konusu olmayan finansal yapıları tanımlamak için kullanılan genel bir isimdir. Bitcoin ve Ethereum isimli kripto para birimleri gibi belli bir merkeze bağlılığı bulunmayan ve önemli kararlar veren herhangi bir otoritenin yer almadığı sistemler, DeFi’nin ne olduğunu açıklamak adına kullanılabilecek en uygun örneklerdendir ama finansal araçlar sadece para alma ve transfer işlemi ile sınırlı olmadığından dolayı DeFi denildiği zaman, daha gelişmiş ve daha kapsamlı finansal işlevler aklımıza gelmelidir. Bu işlemler arasında kredi verme, kredi alma, alışveriş, sigorta, merkeziyeti olmayan borsa, pazaryeri ve benzerlerini de bu kapsamda değerlendirmek mümkündür. Saydığımız türden daha gelişmiş özelliklere imkan verenler için borsalarda kripto para birimleri bulunan Compound (COMP), 0x (ZRX), Bancor (BNT), Kyber Network (KNC), Synthetix Network Token (SNX), Uniswap (UNI), Maker (MKR) ve Aave (LEND) örnek gösterilebilir.

DeFi, yapılarında kullanıcılarına güven veren, kullanıcıların göz önünde bulundurması gereken birtakım unsurlar olması gerekir. Her ne kadar merkezi ya da ait olduğu bir otoritesi bulunmayan bir yapı, birçok kişiye ilgi çekici gelse de bu durum zaman zaman kötü niyetli şahıslar tarafından farklı amaçlar için kullanılabilir. Bitcoin DeFi yapısı ise üzerinde değişiklik yapılamayan ve bozulma göstermeyen bir matematik formülü ile garanti altına alınır. DeFi sistemlerinin tamamında bir sebep – sonuç ilişkisi olması gerekir. Bunun için de uygulanabilecek işlemlerin neler olduğu aşikardır. Aynı zamanda içinde bulunulan şartlara göre hangi işlemlerin yapılacağı da net bir biçimde bellidir. Bu sebeple de DeFi sistemlerinde merkezsiz ve otoritesiz uygulamalar, akıllı sözleşmeler ve konsensüs protokollerinin önemi çok büyüktür.

DeFi Coin Hangi Borsalardan Temin Edilebilir?

DeFi Coin, blokzincir üzerinde kolaylıkla işlem görebilir. DeFi uygulamalar, yeni ürünler, yeni finansal piyasalar, ayrıca yeni hizmetler meydana getirme potansiyeline de sahip olan bir sistemdir. Aynı zamanda bu coin, pek çok büyük borsada işlem görüyor. Binance, Gate.io gibi borsalar, bunlara örnektir.

DeFi Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Reef, zincirler arasında ticaret işlevi gerçekleştirmeyi hedefleyen, Polkadot üzerine kurulmuş olan bir DeFi platformu olarak bilinmekte. Projenin teklifleri arasında yer alan bir getiri motoru ve akıllı bir likidite toplayıcısına sahip. Proje üzerinde yapılan birtakım çalışmalar neticesinde 2020 yılının ikinci yarısında DeFi, piyasada adını duyurmaya başlamıştır. Reef’in arkasındakiler, ödünç verme, kripto ticareti ve herhangi bir işlem yapmadan kripto paranızı cüzdanınızda tutabilme sürecinin şu anda dağılmış olduğunu ve tüm katılımcıları için oldukça üzücü bir deneyime sebep olduğunu savunmaktalar.

DeFi Ne İşe Yarar?

DeFi, mevcut olan geleneksel finans sistemlerinden çok daha iyi bir sistemi kullanıcılarının beğenisine sunmayı vaat etmekte. Bundan dolayı da geleneksel finans sistemlerinden çok daha avantajlı olan kullanım alanları bulunmaktadır. Dünya üzerinde ise yaklaşık olarak 1,7 milyar insan, geleneksel bir finans sistemine yani bankacılık işlemlerine erişmeye çalışırken bazı sıkıntılar ile karşı karşıya kalıyor. Bu sebeple mevcut finans sisteminin ulaşamadığı bu insanlara da DeFi’nin ulaşacağı iddia ediliyor. Banka sistemlerine erişim konusunda fiziksel engeller mevzu bahis olsa da genel olarak insanların merkezi olan bankalara karşı güvensizlik göstermesi de dikkate değerdir. Bunlar ise genel olarak aşağıdaki gibidir;

Dünyanın her yerine epey hızlı bir şekilde, düşük maliyetli ve güvenli bir para aktarımı gerçekleştirebilmeyi hedefler.

Kurulmuş olan borçlanma sistemleri sayesinde kullanıcılar, ne zaman isterlerse güvenli bir şekilde birbirleri arasında borç transferinde bulunabiliyorlar.

Sahip olduğunuz bir varlığı kriptoya çevirme imkanına da sahip olmanız mümkündür. Bu sayede o varlığa hem bir değer vermeyi hem de yeni bir aktarım yapılabilme olanağı sunar.

About iga

Check Also

Kripto Piyasasını Sarsan Dolandırıcılık

Altcoin Haberleri – Kripto para piyasasını sarsan 568 milyon dolar değerindeki büyük dolandırıcılık! Detaylar haberin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.