Home / Altcoin Haberleri / Kripto Para Haberleri

Kripto Para Haberleri

Kripto Para Haberleri – FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, en son röportajında kripto para sektörü ile ilgili sansasyonel açıklamalarda bulundu.

Forbes ile röportaj yapan FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, küçük ölçekli birkaç kripto para borsasının iflas ettiğini iddia ederken, önümüzdeki dönemlerde iflas eden kripto şirketi sayısının artacağı konusunda da uyarıda bulundu. FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, kripto şirketlerinin son iki yılda kontrolsüz şekilde büyüdüğünü belirtirken, sert düşüşün ardından şirketlerin hazırlıksız yakalandıklarını vurguladı. FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’e göre kripto şirketleri, çift hanelere ulaşan yüksek getiri vaatlerini sürdüremediklerinden dolayı iflasın eşiğine geldiler.

FTX, son zamanlarda likidite kriziyle karşı karşıya olan Voyager Digital ve BlockFi’ye kredi açmayı teklif etmişti. Diğer yandan kripto kredi şirketi Celsius’un kurtarılamayacak boyutta bir riskle karşı karşıya olduğu düşünülüyor. Diğer kötü durumdaki şirket olan Three Arrows Capital de şu an iflas riski en yüksek şirketlerden biri.

Kripto şirketlerini iflasa sürükleyen nedenler

Birçok kripto şirketini iflasın eşiğine getiren gelişmeler, mayıs ayında Terra ekosisteminin çöküşüyle başladı. Ardından bu ayın başında Lido Staked Ethereum’un (stETH) sabitliğini kaybetmesi, bu varlığa yüksek miktarda yatırım yapan kripto şirketlerini zor duruma soktu.

Bu olumsuz gelişmeleri tetikleyen ana faktör ise geleneksel piyasalardan geliyor. Enflasyonun küresel çapta artışı ve buna karşılık Fed’in faiz artışı başta olmak üzere sıkılaştırıcı para politikası araçlarını devreye sokması, yatırımcı fonlarının kripto paralar gibi riskli piyasalardan hızla çekilmesinin ana faktörü olarak görülüyor.

FTX CEO’su, şirketinin ve Alameda aracılığıyla yapılan son kurtarma anlaşmalarının geri dönüşünden emin değil, ancak bu anlaşmaları, piyasa istikrarı ve müşteri menfaatleri için gerekli olarak görüyor. Diğer yandan son günlerde çıkan haberlerde FTX’in bu kredi anlaşmaları kapsamında BlockFi ve Voyager Digital’den hisse alabileceğini söyleniyor.

Bankman-Fried, Tether’a güveniyor

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, röportaj sırasında Tether’den de bahsederek en büyük sabit kripto paranın, kripto para krizini atlatabilecek kadar güçlü olduğunu söyledi.

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, USDT hakkındaki eleştirilerin asılsız olduğuna inanırken ortaya konulan bir delilin olmadığını söylüyor. Bunun yanında Tether CTO’su Paolo Ardoino, kripto para krizinin derinleşmesi durumunda şirketin bu krizi atlatabilecek güçlü bir finansal yapıya sahip olduğunu dile getirmişti.

About iga

Check Also

Kripto Piyasasını Sarsan Dolandırıcılık

Altcoin Haberleri – Kripto para piyasasını sarsan 568 milyon dolar değerindeki büyük dolandırıcılık! Detaylar haberin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.